|
SLÁVIŠ SVIATOK STRAŠIDIEL ALEBO VŠETKÝCH SVÄTÝCH?
„Čo sa to tu deje?“, pýtala sa preľaknuto stará mama, keď jej pred domom poskakovali hlučné strašidlá, preoblečené za kostry či ježibaby, svietili jej baterkou do očí a pýtali si od nej sladkosti. Ťažko jej potom vnučka vysvetľovala, že to je taký nový zvyk, ktorý k nám prišiel z Ameriky a mladí ľudia i deti sa na ňom dobre zabávajú.
Pohanské tradície si k nám nachádzajú cestičky. I keď dlho predtým sme boli zvyknutí na Slovensku v tento čas sláviť iba Sviatok všetkých svätých a naň nadväzujúcu Spomienku na všetkých zosnulých, pri ktorých sa človek zákonite pozastavil nad otázkou života i smrti i zmyslom svojho pozemského putovania.
Sviatok Halloween, demonštrovaný prítomnosťou strašidiel, je pripomienkou tradícií ešte z dôb starých Keltov, ktorí verili, že v poslednú októbrovú noc sa otvárajú hranice medzi svetom živých a neživých, a mŕtvi navštevujú túto zem, aby škodili pozbieranej úrode. Napriek strachu z mŕtvych duchov keltskí kňazi verili, že im môžu predpovedať budúcnosť.
V dnešnej dobe patrí sviatok Halloween v Amerike medzi veľmi výnosné sviatky, kedy sú Američania ochotní minúť na sladkosti veľké sumy peňazí. U nás sa nesie na mnohých školách posledný októbrový týždeň v znamení súťaže o najkrajšiu vyrezávanú tekvicu alebo o najoriginálnejšie strašidlo. Mnohí mladí usporadúvajú 31. októbra diskotékovú „duchársku“ párty a najmladší sa tešia z „tekvicových“ sprievodov s príležitosťou získať pre seba sladkosť.
Buďme opatrní a dôslední v tom, akým tradíciám prepustíme miesto v našej kultúre. Lebo nie všetko, čo je pekné a zábavné, je zlučiteľné s dodržiavaním kresťanských tradícií. Rozmyslime si, či pomôžeme našim deťom pripraviť sa na „oslavu strašidiel“ alebo im sprostredkujeme možnosť lepšie pochopiť význam slávenia sviatku Všetkých svätých.
|